Problem z programami "Moja Firma" i "Moje Biuro" po aktualizacji pakietu Office!

Ostatnia aktualizacja Microsoft’u dla pakietu Office spowodowała błędne działanie programu Moja Firma oraz Moje Biuro (problem z działaniem kontrolek ActiveX), co objawia się komunikatem o błędzie kompilacji m.in. przy próbie otwarcia deklaracji Vat lub brakiem reakcji na próbę zmiany typu podatnika w arkuszu informacji o firmie/podatniku.

Aby temu zaradzić trzeba wykonać następujące czynności:

 • Do momentu uporania się z problemem przez Microsoft wyłączamy automatyczne aktualizacje z poziomu panelu sterowania. Krok ten jest konieczny aby system nie pobrał ponownie powodującej problem aktualizacji (lub uchroni nas przed jej pierwszym pobraniem).
 • Usuwamy feralną aktualizację :
 •          A. Poprzez panel sterowania wybieramy pozycję „Dodaj, usuń programy” (lub „Programy i funkcje” w systemach od Windows Vista wzwyż) i każemy wyświetlić zainstalowane aktualizacje (trzeba zaznaczyć stosowną opcję u góry wyświetlonego okna).

           B. Odnajdujemy aktualizację zabezpieczeń dla produktu Microsoft Office (security update for Microsoft Office) o numerze :
             - KB2596927 dla Office’a 2007
             - KB2553154 dla Office’a 2010

           C. Usuwamy odnalezioną aktualizację.

 • Ostatnim krokiem jest ponowne otwarcie skoroszytów, które przy poprzednich próbach otwarcia wywołały komunikat błędu („Compile error …”). Pierwsza próba ponownie zakończy się wyświetleniem komunikatu, a co więcej skoroszyt nie zostanie wyświetlony, będzie on wprawdzie otwarty ale ukryty. Aby odkryć niewidoczny skoroszyt należy użyć kombinacji Ctrl+Shift+U, po której pojawi się okno „Odkryj”. Po wyświetleniu skoroszytu wystarczy go zamknąć, co ważne zapisując zmiany.

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie czy problem został usunięty jest próba zmiany typu płatnika w arkuszu informacji o firmie/podatniku.

Jeżeli usunięcie pakietu serwisowego nie powiedzie się, to będzie trzeba wyszukać na dysku wszystkie pliki cachowanych bibliotek kontrolek (rozszerzenie .exd) i je usunąć (stosowne biblioteki zostaną odtworzone gdy będą potrzebne ale nie powinny już stanowić problemu).
Przed uruchomieniem wyszukiwania należy się upewnić, że wyświetlane są ukryte pliki i foldery (w przeciwnym razie część plików .exd może nie zostać odnaleziona) co można ustawić poprzez opcje folderów w panelu sterowania.

Niestety może się zdarzyć, że ostatni sposób także zawiedzie. Może to oznaczać, że został jeszcze jakiś plik .exd do usunięcia lub trzeba poczekać na pojawienie się kolejnego sprawdzonego sposobu na usunięcie problemu.